17. SEP. 2025 KL. 10:00
Ny pulje: Er man hurtig, kan man få del i millioner til lokale sundhedsindsatser

Syv beboere i Aalborg Øst har uddannet sig som sundhedsformidlere. Det er blandt andet sket i et samarbejde med den almene sektor og kommune. Foto: Andreas Holm Hansen
17. SEP. 2025 KL. 10:00
Nu er der penge på bordet til at bekæmpe uligheden i sundhed. I samarbejde med kommunen kan boligorganisationer søge penge til sundhedsfremmende indsatser.
Et flertal i Folketinget har afsat 44,6 millioner kroner til at forbedre sundheden for borgere i almene boligområder og borgere i mindre lokalområder.
Pengene, der kommer fra den såkaldte SSA-pulje, skal bruges til at understøtte cirka 10 projekter, der skal igangsættes i perioden 2026-2028.
Men vil man have del i pengene, skal man være hurtig på aftrækkeren.
Ansøgningsfristen er den 24. oktober kl. 12:00.
Puljen kan søges af kommuner i forpligtende samarbejde med almene boligforeninger eller lokalområders overordnede organisatoriske enheder. Læs mere her.
Formål
Ifølge Sundhedsstyrelsen skal de støttede projekter blandt andet bidrage med viden om og erfaring med, hvordan kommuner i samarbejde med almene boligorganisationer kan arbejde målrettet med at nedbringe ulighed i sundhed og bidrage til at løfte folkesundheden.
Det er der behov for.
Op mod dobbelt så mange almene beboere lider af kroniske sygdomme som KOL og diabetes som i resten af befolkningen. Ligesom der også er en overrepræsentation af borgere med psykiske diagnoser i de almene boliger. Derfor er der god musik i at bringe lokale sundhedstilbud tættere på de borgere, som er allermest syge.
”I BL er vi rigtig glade for, at vi nu får denne pulje ud at leve. Vi har længe argumenteret for de store potentialer i at koble flere sundhedstilbud til de almene boligområder,” siger chefen for samarbejde og udvikling hos BL – Danmarks Almene Boliger, Rikke Lønne.
”Christiansborg har lyttet til os. Nu har vi med denne pulje fået et rygstød, der sætter initiativer i gang, der vil gøre en reel forskel for mennesker og lokalområder. Forventningen er, at det vil give nogle vigtige erfaringer, som vi kan bringe videre til gavn for endnu flere,” fortsætter hun.
Det kan der søges til
Ifølge Sundhedsstyrelsen kan der dels søges til universel forebyggelse (sundhedsfremme), som retter sig mod alle beboere i et alment boligområde eller et mindre lokalsamfund, uanset helbredsmæssig status. Dels til selektiv forebyggelse, som retter sig mod beboere i risiko for at udvikle sygdom, samt indikeret forebyggelse, der retter sig mod at hjælpe beboere, der lever med sygdom, i at forebygge forværring.
Forslag til indsatser
Sundhedsstyrelsen foreslår blandt andet følgende indsatser, der kan søges til fra puljen:
-
Sundhedsfremmende indsatser, der understøtter mental sundhed. Eksempelvis gruppebaserede forløb med henblik på at fremme fællesskaber, aktivt naboskab og mindske ensomhed.
-
Lokalt forankrede tilbud om ryge- og nikotinstop eller anden livsstilsintervention med sundere vaner og mere bevægelse i hverdagen.
-
Etablering af røgfrie miljøer og madpolitik til lokale arrangementer i lokalsamfundets institutioner.
-
Etablering af simple faciliteter, der kan danne rammer for sundhedsfremmende tiltag i almene boligområder og landsbysamfund, eller som civilsamfundsorganisationer kan benytte til tilbud om træning, madlavning, sociale aktiviteter m.v., så de i højere grad kan forankres i boligområdet og lokalsamfundet.
OM SSA-reserven
SSA-reserven er en pulje, Folketingets partier årligt udmønter for de næste fire år. Midlerne gives til social-, sundheds- og arbejdsmarkedsområdet m.v., og ordførere fra alle partier er med i forhandlinger om, hvordan midlerne skal bruges.
Bag aftalen for 2026-2028, som blandt andet indeholder den i artiklen beskrevne pulje, står udover regeringen Socialistisk Folkeparti, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Det Radikale Venstre og Alternativet.
Eksempler på sundhedsfremmende indsatser
I den almene sektor er der talrige eksempler på, at boligorganisationer sammen med samarbejdspartnere har taget initiativer til at fremme sundheden blandt beboerne. Her er eksempler:
Boligforening uddanner beboere: Skal øge den nære sundhed
Boligforening uddanner medarbejdere til at spotte demens og hjælpe beboere
Læs senere artikler
Nære sundhedstilbud har gjort en stor forskel for flere beboere: ”Det blev vendepunktet i mit liv”
Om skribenten

Regnar M. Nielsen er journalist og skriver gerne om landets almene boliger med fokus på det boligpolitiske.
Seneste Artikel
Ny pulje: Er man hurtig, kan man få del i millioner til lokale sundhedsindsatserRegnar M. Nielsen er journalist og skriver gerne om landets almene boliger med fokus på det boligpolitiske.
Seneste Artikel
Ny pulje: Er man hurtig, kan man få del i millioner til lokale sundhedsindsatser