17. SEP. 2025 KL. 10:00

Består den forside-testen? OB-konference satte fokus på God Almen Ledelse

055

Der var godt gang i snakken om God Almen Ledelse til årets Organisationsbestyrelseskonference. Deltagerne blev både involveret ved bordene og blev sendt ud i workshops, hvor de fik værktøjer og metoder, som bestyrelsen kan bruge i det daglige arbejde med at skabe opbakning og tillid. Foto: Alex Tran

Nøgleord som god forretningsskik, tillid og troværdighed var en central del af Organisationsbestyrelseskonferencen, hvor over 200 beboerdemokrater delte erfaringer på kryds og tværs over to dage.

“Vil jeg som bestyrelsesmedlem eller ansat trygt kunne forklare og forsvare denne beslutning, hvis den blev bragt på forsiden af en avis?”

Spørgsmålet er en del af den såkaldte forside-test, som Lars Lehmann, formand for BL’s Udvalg om God Almen Ledelse, havde med, da han som den første af en række oplægsholdere indtog scenen på årets velbesøgte Organisationsbestyrelseskonference.

Et af de store temaer var nemlig God Almen Ledelse, som er den almene boligsektors retningslinjer og anbefalinger om bedste praksis.

Pointen med forside-testen er ikke at skræmme. Formålet er at stille sig selv de svære spørgsmål for at fremme åbenhed og forebygge beslutninger, der ikke tåler offentlighedens lys. Og i sidste ende at have orden i penalhuset og sikre troværdighed, som det lød under Lars Lehmans indlæg.

”God Almen Ledelse skaber en fælles ramme, der styrker tilliden mellem beboere, bestyrelser og administration – og er samtidig afgørende for at fastholde den almene boligsektors legitimitet,” lød det fra Lars Lehman, der ligeledes er direktør for Boligkontoret Danmark.

”At have faste og tydelige rammer er ubetinget en hjælp for både erfarne og nye bestyrelsesmedlemmer og medarbejdere, fordi man har noget at læne sig op ad, når man på bestyrelsesmøder eller i dagligdagen står over for komplekse valg og opgaver,” forsatte han.

Skaber værdifuld dialog

Det er samtidig vigtigt med et vedvarende fokus på God Almen Ledelse, som blev opdateret i den nuværende digitale form og opbygning af anbefalinger i 2021, lød det fra Lars Lehmann, der delte ud af egne erfaringer.

“Vi i Boligkontoret Danmark har erfaret, at God Almen Ledelse skaber en værdifuld dialog om roller, forventninger og legitimitet som professionel samarbejdspartner og arbejdsplads. Men vi har også oplevet, at det kræver en vedvarende indsats at få principperne og retningslinjerne til at indgå aktivt i hverdagen som en fælles referenceramme, når man står i forskellige konkrete situationer i boligorganisationerne.”

En af de ting, som de arbejder med i Boligkontoret Danmark er at fastsætte et årshjul – eller et planværktøj – der sikrer, at boligorganisationens bestyrelse regelmæssigt gennemgår vigtige sagsområder som drift, vedligeholdelse, og strategisk retning gennem året. Derudover har de en fast politik for gaver og sponsorater, så der aldrig er tvivl om gavepolitiken for ansatte; blot at nævne et par eksempler.

OB-konference 2025

BL's organisationsbestyrelseskonference løber over to dage, og årets tema var 'Strategisk ledelse': Tillid, opbakning og handlekraft i boligorganisationen. Første dag tog hul på temaet God Almen Ledelse, mens dag to kiggede nærmere på de almene boligorganisationer som velfærdsaktører.

Det er muligt at finde hele programmet her.

014

1 / 6Lars Lehmann, formand for BL’s Udvalg om God Almen Ledelse, var på scenen for at tale om principperne i God Almen Ledelse. Foto: Alex Tran

005

2 / 6Formand for BL, Allan Werge, åbnede konferencen. Foto: Alex Tran

042

3 / 6Der blev delt erfaringer med bestyrelsesarbejdet på kryds og tværs ved bordene. Foto: Alex Tran

209

4 / 6Foto: Alex Tran

202

5 / 6Foto: Alex Tran

281

6 / 6Til at binde en sløjfe på første dag indtog Sisse Fisker scenen og delte sine erfaringer med at nedtone egne karrieremål til at ville gøre en forskel for andre ved at starte SMILfonden, Foto: Alex Tran

Tager flere gode erfaringer med hjem i rygsækken

I halen på Lars Lehmanns oplæg kom Steen Thomsen, der i 25 år har forsket og beskæftiget sig med bestyrelser på CBS. En ”superprofessor i bestyrelsesarbejde”, som den garvede moderator og TV 2-redaktør Lotte Bundsgaard introducerede ham.

Fra scenen introducerede og faciliterede Steen Thomsen en række konkrete cases fra bestyrelsesarbejdet. For eksempel hvordan man som ny i en bestyrelse agerer, hvis der bliver lagt op til at tage beslutninger, som man ikke nødvendigvis er enig i – eller som ny helt forstår omfanget af.

Her lød en af pointerne blandt andet, at man ikke kan vide alt som medlem af en organisationsbestyrelse. Men det er vigtigt at være sit ansvar bevidst – og en god idé er altid at stille spørgsmål, også de svære. Derfor er åbenhed og gennemsigtighed en vigtig del af bestyrelsesarbejdet.

Peter Arler, formand i Albertslund Boligselskab, administreret af BO-Vest, har stor nytte af God Almen Ledelse i sit bestyrelsesarbejde, fordi det giver konkrete værktøjer til for eksempel at skabe et godt samarbejde med ledelsen og sikre opbakning i organisationen.

”God Almen Ledelse er med til at sikre, at man arbejder den rigtige vej som bestyrelse og har en fælles ramme. Jeg synes, det er vigtigt, at man har lavet det i BL og fået det bredt ud. Det er et rigtig godt værktøj til de fleste, som sidder i en bestyrelse,” siger Peter Arler.

”Samtidig tager jeg en hel masse erfaringer med hjem efter flere gode snakke ved bordene – blandt andet når det kommer til beredskab og fordelingen af ansvar,” fortsætter Peter.

Der var masser af mulighed for at hente erfaringer fra de andre deltagere, og konferencen bød på meget høj grad af inddragelse. Blandt andet gennem drøftelse om cases i plenum og i mindre workshops.

111

1 / 5"Superprofessor i bestyrelsesarbejde" som moderator Lotte Bundsgaard introducerede CBS-professor Steen Thomsen, før han gik på scenen for at holde sit oplæg om godt bestyrelsesabejde. Foto: Alex Tran

055

2 / 5Under Steen Thomsens workshop blev der stillet en række cases, som blev diskuteret ved bordene. Foto: Alex Tran.

177

3 / 5Bo Vestergaard, ledelsesrådgiver, proceskonsulent, foredragsholder og aktionsforsker, holdt oplæg om, hvordan man lykkes bedst med forandringsprocesser. Foto: Alex Tran

263 (1)

4 / 5Efter en række oplæg blev det tid til, at deltagerne selv skulle ud på en række workshops om blandt andet ledelseskommunikation, inddragelse og beslutningsprocesser, der inddrager. Foto: Alex Tran

137

5 / 5Fra scenen blev deltagerne spurgt om en række dilemmaer. Det grønne kort repræsenterer et 'ja' og et rødt kort et 'nej'. Foto: Alex Tran

Alle burde blive uddannet i bestyrelsesarbejdet

Midt på dagen blev deltagerne sendt ud i forskellige workshops. Fællesnævneren er, at de kommer hjem med en større værktøjskasse og en række konkrete råd fra alle oplægsholderne, som bestyrelserne kan bruge til at styrke deres arbejde.

Tina Kirkegaard Jørgensen fra Fyns Almennyttige Boligselskab har siddet to år i bestyrelsen. For hende har det haft stor betydning at blive uddannet og klædt på til bestyrelsesarbejdet.

Både i form af OB-konferencen, der er hendes anden af slagsen – men også med BL’s bestyrelsesuddannelse, som hun vil anbefale alle at deltage i.

”Det er med til at give en rigtig god faglig ballast, og det betyder, at jeg møder en række andre bestyrelsesmedlemmer og hører om deres erfaringer med bestyrelsesarbejdet. I sidste ende betyder det også, at jeg hele tiden bliver bedre til at varetage mit arbejde i bestyrelsen og bliver et endnu større aktiv,” siger Tina Kirkegaard Jørgensen.

Gustav Rønsch fra Hørsholm Almene Boligselskab er næstformand i boligselskabet. For ham er det helt centralt hele tiden at udvikle sig i bestyrelsesarbejdet.

”God almen ledelse kan være med til at give et fælles sprog, også selvom alle ikke nødvendigvis har de samme kompetencer. Jeg synes, at flere i bestyrelserne burde være med på en konference som denne her og bestyrelsesuddannelserne i øvrigt for at forstå, hvilken rolle vi har. For det er netop, når vi mødes og taler om God Almen Ledelse, der er med til at skabe et stærkere billede af, hvordan vi kan sikre, det bliver udbredt i bestyrelserne,” uddyber Gustav Rønsch og fortsætter:

”Et godt råd herfra er, at hvis man gerne vil være med i en bestyrelse – og det kan være hvilken som helst bestyrelse – så skal man gøre sig klart, at man vil sætte tiden af til det. Det er ikke bare de to timer i bestyrelseslokalet. Nej, det er også tiden inden mødet, og at man får læst tingene igennem, før man møder op. I bund og grund at man er engageret og aktiv.”

Til at binde en sløjfe på første dag indtog Sisse Fisker scenen og delte sine erfaringer med at nedtone egne karrieremål til at ville gøre en forskel for andre ved at starte SMILfonden og bruge tiden på professionelt bestyrelsesarbejde – og som gjorde, at hun valgte at fyre sig selv som direktør.

Sisse Fisker sluttede af med et råd til de over 200 lyttende og begejstrede beboerdemokrater:

”Vær opsøgende og vis dit engagement i bestyrelsesarbejdet,” lød et af de gode råd fra Sisse Fisker.

295

1 / 5Peter Arler, formand i Albertslund Boligselskab, administreret af BO-Vest, har stor nytte af God Almen Ledelse i sit bestyrelsesarbejde. Foto: Alex Tran

297

2 / 5Gustav Rønsch fra Hørsholm Almene Boligselskab er næstformand i boligselskabet. For ham er det helt centralt hele tiden at udvikle sig i bestyrelsesarbejdet. Foto: Aex Tran

299

3 / 5Tina Kirkegaard Jørgensen fra Fyns Almennyttige Boligselskab har siddet to år i bestyrelsen. Foto: Alex Tran

285

4 / 5Alex Tran

215

5 / 5Alex Tran

Læs senere artikler

Gennemsigtighed er vigtigste retningslinje for god almen ledelse

Læs nu
Læs senere
Tilføjet til læse listen

Om skribenten

Jbn Niklas Asp 00579
Niklas Asp Nielsen

Niklas Asp Nielsen er uddannet journalist. Han sidder som indholdsredaktør på Fagbladet Boligen, skriver om den almene sektor og er samtidig en del af presseteamet i BL.

Seneste Artikel

Består den forside-testen? OB-konference satte fokus på God Almen Ledelse

Niklas Asp Nielsen er uddannet journalist. Han sidder som indholdsredaktør på Fagbladet Boligen, skriver om den almene sektor og er samtidig en del af presseteamet i BL.

Seneste Artikel

Består den forside-testen? OB-konference satte fokus på God Almen Ledelse

Fik du

læst disse?

Oversigt Kbh BL-direktør: Der er brug for tryghed om ejendomsvurderingerne
Notech Ude Ålegræs i vinduerne: Beboere får bæredygtig isolering
Stinewadskaermunch01 Stine bygger bro og får flere udsatte børn og unge ind i foreningslivet
BL 04994 Ny BL-rapport: Flere vil bidrage til fællesskabet, men ved ikke hvordan
DSF9561 Ny hjemløsereform skal afskaffe langvarig hjemløshed
Se alle artikler ( 3102 )

0

Læseliste