08. DEC. 2017 KL. 21:27

Regeringen og Dansk Folkeparti har indgået aftale om næste års Finanslov

folketingssalen.jpg

Folketinget.dk

Regeringen og Dansk Folkeparti er fredag aften blevet enige om næste års finanslov.  Aftalen sætter blandt andet flere penge af til ældre, sundhed, permanent boligjob-ordning, flere politibetjente og skærpet indsats mod bande- og ungdomskriminalitet.

Her er hovedpunkterne i aftalen: 

  • Et markant løft at danskernes velfærd: I alt er der afsat ca. 4,7 mia. kr. til bedre sundhed og ældrepleje i perioden 2018-21. På sundhedsområdet bliver der afsat ca. 2,0 mia. kr. til bl.a. frit valg ift. genoptræning, og fra 2019 en ekstra akutlægehelikopter til udkantsområderne.

  • En værdig ældrepleje: 2,7 mia. kr. af om året til en bedre bemanding på plejehjem, mere frit valg så ældre bl.a. selv kan vælge madordning og mere fokus på at sikre ældre en værdig død.

  • Øget tryghed: Der sikres et yderligere meroptag på i alt 300 politistuderende i 2018 og 2019, hårdere straffe for grov vold og indbrud, skærpet indsats mod bande- og ungdomskriminalitet.

  • Reetablering af rytterisektion i dansk politi.

  • Bedre infrastruktur: Udvidet motorvej over Vestfyn, hastighedsopgraderinger på landeveje og motorveje, lavere takster over Storebæltsbroen.

  • Styrket grænsekontrol.

  • Skatten på fri telefon fjernes.

  • Kvalitetspulje til erhvervsuddannelserne på 170 mio. kr.

  • En permanent Boligjob-ordning.

  • Udligningsskatten på indtægter fra pensionsopsparing fjernes.

Kilde: Regeringen.dk

Om skribenten

Heidi20
Heidi Andersen

Heidi Andersen er ansat som digital projektleder i BL. Heidi arbejder med at drifte, udvikle og opdatere indhold på BL's hjemmesider.

Seneste Artikel

AL2bolig renoverer med fokus på den almene bygningskultur

Heidi Andersen er ansat som digital projektleder i BL. Heidi arbejder med at drifte, udvikle og opdatere indhold på BL's hjemmesider.

Seneste Artikel

AL2bolig renoverer med fokus på den almene bygningskultur

Fik du

læst disse?

BL Tingbjerg 111018 014 Nu er der færre parallelsamfund på Boligministeriets liste
Finnmuus Boligdirektører: Kæmpe problem at udskyde energirenoveringer og andre nødvendige renoveringer
RW 210922 FAB Elbiler 0024 Boligselskab: "Planlæg ladestandere til fremtiden"
Katja Lindblad Domea Beboerrådgivning bremser udsættelser
Se alle artikler ( 2726 )

0

Læseliste