20. MAJ. 2025 KL. 11:17
Jagter løsninger på boligkrisen: Den danske model inspirerer Italien

Et italiensk filmhold besøgte Danmark og BL for at høre mere om den danske model og den almene boligsektor. Foto: Lars Græsborg Mathiasen
20. MAJ. 2025 KL. 11:17
Et italiensk tv-hold har for nyligt besøgt almene boligorganisationer og BL for at høre mere om den danske model og almene sektor.
Boligkrisen buldrer afsted i Europa. Priserne er på himmelflugt, og det bliver sværere at finde et hjem i storbyerne.
Det udfordrer sammenhængskraften, og der et akut behov for at finde løsninger på boligkrisen, hvis fremtidens storbyer også skal være tilgængelige for familier med almindelige indkomster, herunder velfærdssamfundets kernetropper.
Sådan ser realiteterne ud i flere europæiske lande. Fagbladet Boligen har blandt andet dækket, hvordan Dublin står midt i en boligkrise, fordi priserne på private lejeboliger er eksploderet, og nybyggeriet af betalelige boliger – og social housing – er gået i stå eller nærmest ikke eksisterende.
Italien er ingen undtagelse. I jagten på løsninger besøgte et italiensk filmhold Danmark for at høre mere om den almene boligsektor. Den danske model er nemlig på radaren i en europæisk kontekst, når der spejdes efter løsninger på boligkrisen.
I et længere indslag hos Italiens største Tv-station RAI Uno forklarede Bent Madsen, adm. direktør i BL – Danmarks Almene Boliger, om, hvordan den danske almene boligsektor hænger sammen – og hvorfor den er så unik, blandt andet med etableringen af Landsbyggefonden.
”I Danmark er vi måske selv lidt uvidende om, at vi har en af verdens bedste modeller for betalelige boliger. Men det er man ikke uvidende om hverken i EU-regi eller i OECD, som internationalt søger at fremme “danske modeller,” siger Bent Madsen, som ligeledes er præsident i Housing Europe, der repræsenterer boligorganisationer med mere end 25 millioner boliger i Europa.
”Det er også derfor, at lande som for eksempel Italien er interesseret i at høre om den danske model, som er utrolig robust og ikke belaster statens finanser i det lange løb. Tværtimod bidrager vi til, at socialt svagere grupper får bedre fodfæste i uddannelsessystemet og på arbejdsmarkedet. Det er der virkelig god samfundsøkonomi i.”
Læs senere artikler

Boligkrisen i Europa kradser dybt: Dansk model kan være løsningen
Boligkommissær har boligkrise på dagsordenen
Man skal ikke lede længe i statistikkerne for at få øje på udfordringerne i Italien. For eksempel bor 70 procent af de universitetsstuderende mellem 18 og 34 år i Italien stadig hos deres forældre. Det har blandt andet betydning for fødselstallet. Og til trods for der eksisterer social housing i Italien, er det langtfra så udbredt som i Norden og Danmark.
Derfor er EU også på jagt efter løsninger, som kan sikre flere betalelige boliger. Det er blandt andet et af de områder, som Dan Jørgensen, boligkommissær i EU, arbejder på.
”Der er flere afgørende grunde til, at flere betalelige boliger er højt på dagsordenen i EU. Det udfordrer nemlig både landenes vækstpotentialer og kan føre til polarisering og håbløshed, når helt almindelige arbejdende familier ikke kan få ordentlige boligforhold i så tålelig nærhed til arbejdsplads og skole, at dagliglivet kan hænge sammen. Familier kan ende i helt utilstrækkelige boligløsninger, endda i hjemløshed. Så vi taler ikke kun om mursten og mørtel, det er den sociale lim i velfærdssamfundene, der er på spil”, slutter Bent Madsen.
Om skribenten

Niklas Asp Nielsen er uddannet journalist. Han sidder som indholdsredaktør på Fagbladet Boligen, skriver om den almene sektor og er samtidig en del af presseteamet i BL.
Seneste Artikel
Sådan skaber FOB overblik og overskud med energiovervågningNiklas Asp Nielsen er uddannet journalist. Han sidder som indholdsredaktør på Fagbladet Boligen, skriver om den almene sektor og er samtidig en del af presseteamet i BL.
Seneste Artikel
Sådan skaber FOB overblik og overskud med energiovervågningMest læste
Se alle artikler (3079)0