24. NOV. 2021 KL. 11:23
Aalborg Øst er klar til tre gange julemarked

Medarbejderne i Himmerland Boligforening har været ude og installere julebelysning på Fyrkildevej og Astrupstien, hvor der skal holdes julemarkeder. Foto: Himmerland Boligforening
24. NOV. 2021 KL. 11:23
Himmerland Boligforening er tovholder på en række julemarkeder i Aalborg Øst
Der er børneteater, musik, konkurrencer og boder, når der de næste tre lørdage er julemarked i det østlige Aalborg.
Julemarkederne er arrangeret af Himmerland Boligforening sammen med den boligsociale helhedsplan Øst i Centrum, Alabu og Lejerbo samt lokale frivillige, foreninger og kommunale organisationer og er med lokal finansiering fra sponsorer.
Det er første gang, julemarkederne afholdes.
Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Himmerland Boligforening
Julemarkederne foregår i det østlige Aalborg, som er en bydel med mange almene boliger, og området omkring Kulturtorvet ved Astrupstien og erhvervsstrøget på Fyrkildevej er allerede gjort klar med smuk julebelysning.
Det bliver boder med pynt, lidt godt til ganen og underholdning alle tre lørdage, hvor man blandt andet kan møde ’julemandens underligste rensdyr’ eller bage med en deltager fra Bagedysten.
Mest læste
Se alle artikler (3036)0