25. MAR. 2026 KL. 10:00

Det Boligsociale Fællessekretariat lukker: ”Det her er ikke en nedprioritering”

Peter Hebroe

Peter Hebroe er formand i Det Boligsociale Fællessekretariat i Aarhus - og direktør i Alboa.

I løbet af 2026 bliver Fællessekretariatet i Aarhus nedlagt. Det betyder, at boligorganisationer og kommunen rykker tættere sammen for at styrke det boligsociale arbejde lokalt.

De almene boligorganisationer i Aarhus har besluttet at lukke Det Boligsociale Fællessekretariat i løbet af 2026.

Målet for de lokale boligorganisationer er at komme tættere på Aarhus Kommune og styrke det boligsociale arbejde lokalt med at løfte socialt udfordrede beboere.

Det fortæller Peter Hebroe, direktør i ALBOA og formand for Det Boligsociale Fællessekretariat.

”Vi står et helt andet sted i dag, end da sekretariatet blev etableret i 2007. Hvis vi skulle designe samarbejdet i dag, ville det se anderledes ud. Nu handler det for os almene boligorganisationer om at komme tættere på både kommunen og beboerne,” siger han og anerkender det gode arbejde, de igennem årene har lagt i at løfte boligområder med sociale udfordringer.

Fra fælles sekretariat til direkte samarbejde

Da fællessekretariatet i Aarhus blev oprettet, spillede det en central rolle i at samle viden og koordinere indsatser på tværs af boligorganisationerne i Aarhus.

Men siden er både boligorganisationerne selv, kommunen, Landsbyggefonden og BL – Danmarks Almene Boliger blevet styrket i arbejdet med boligsociale indsatser, så der ikke længere er behov for et fællessekretariat.

”I dag har de fleste boligorganisationer egne boligsociale medarbejdere og ledere, som driver og udvikler indsatserne lokalt. Samtidig er samarbejdet med Aarhus Kommune blevet langt tættere – ikke mindst gennem de boligsociale helhedsplaner,” siger Peter Hebroe.

Derfor ønsker boligorganisationerne nu at styrke den direkte dialog.

”Vi vil have en mere direkte linje til kommunen og organisere samarbejdet tættere mellem boligorganisationerne og kommunen. Det giver bedre muligheder for at koordinere og udvikle indsatserne,” fortsætter han.

Boligsociale indsatser

Boligsociale indsatser arbejder med at løse sociale udfordringer i almene boligområder, fx ledighed, mistrivsel, utryghed, skolefravær og lavt uddannelsesniveau.

Indsatserne er lokalt forankrede og sker typisk i samarbejde mellem boligorganisationer og kommuner – ofte med inddragelse af frivillige og beboere, virksomheder, fremskudte sundhedsindsatser, politiet m.fl.

Arbejdet spænder fra:

  • Mindre aktiviteter og lokale projekter
  • Tværgående samarbejder på tværs af områder
  • Helhedsplaner, støttet af Landsbyggefonden

Boligsocialnet

Boligsocialnet er en fælles platform for medarbejdere med boligsociale opgaver ansat i både kommuner og boligorganisationer.

Boligsocialnets formål er at styrke effekten af de boligsociale indsatser ved at tilbyde kurser, netværksaktiviteter, temadage, konferencer samt formidle viden via boligsocialnets hjemmeside og nyhedsbreve.

BoligSocialnet er et samarbejde mellem KL og BL, støttet af Landsbyggefonden.

Gellerupparken

1 / 1Gellerup, Toveshøj og Skovgårdsparken er et af flere områder i Aarhus, som har en boligsocial helhedsplan. Formålet er at skabe en velfungerende, attraktiv og socialt balanceret bydel. Det langsigtede mål er at bringe bydelen på Aarhus-niveau på uddannelse, beskæftigelse, tryghed og sundhed. Foto: Det Boligsociale Fællessekretariat

”Det er vigtigt at understrege, at det her ikke er en nedprioritering. Tværtimod. Vi ønsker at bruge pengene endnu mere direkte til varme hænder og tilstedeværelse i områderne."

Peter Hebroe

Formand for Det Boligsociale Fællessekretariat i Aarhus

Boligsocialt arbejde gør en forskel

Det boligsociale arbejde spiller en central rolle i mange almene boligområder, hvor det bidrager til både beskæftigelse og uddannelse – og til øget trivsel, tryghed og stærkere fællesskaber.

”Det boligsociale arbejde er helt afgørende for at skabe velfungerende boligområder og gøre en forskel for de mennesker, der bor der,” siger Aviaja Sigsgaard, afdelingschef for Social Udvikling i Landsbyggefonden.

I dag er der 45 aktive boligsociale helhedsplaner i 36 kommuner, hvor boligorganisationer, kommuner, foreninger, virksomheder og politi samarbejder om fælles løsninger.

”Det er indsatser, som de boligsociale medarbejdere over hele landet dygtigt løfter sammen med kommuner og civilsamfundet. For mange beboere er de boligsociale medarbejdere en vigtig indgang til støtte, netværk og muligheder i hverdagen,” siger hun.

Aviaja Sigsgaard forklarer, at arbejdet understøttes af en national infrastruktur, der sikrer vidensdeling, kompetenceudvikling, monitoring og skalering.

Ikke en nedprioritering – tværtimod

Peter Hebroe fra Det Boligsociale Fællessekretariaet gør det klart, at beslutningen om at nedlægge sekretariatet ikke handler om at skrue ned for det boligsociale arbejde – men om at styrke det:

”Det er vigtigt at understrege, at det her ikke er en nedprioritering. Tværtimod. Vi ønsker at bruge pengene endnu mere direkte til varme hænder og tilstedeværelse i områderne. Midlerne, der i dag går til fællessekretariatet, kan i stedet anvendes tættere på beboerne – det kunne være til flere boligsociale medarbejdere og konkrete indsatser i boligområderne.”

Så ambitionen er fortsat at fastholde det høje niveau i indsatsen i boligområderne og samtidig gøre den mere nærværende og handlingsorienteret.

Tættere samarbejde skaber værdi for beboerne

Omlægningen skal styrke det direkte samarbejde mellem boligorganisationerne og Aarhus Kommune – til gavn for beboerne.

”Vi har et rigtig godt og tillidsfuldt samarbejde med boligorganisationerne i BL’s 5. kreds, og Fællessekretariatet har bidraget med stor faglig viden, som vi har sat stor pris på,” siger Sara Kruse, chef for Integration og Bydelsudvikling i Aarhus Kommune.

Hun understreger, at de boligsociale medarbejdere allerede i dag arbejder tæt sammen med kommunen om at udvikle og gennemføre indsatser. En praksis, som den nye organisering skal styrke yderligere.

”Vi står på et stærkt fundament, og vi har en fælles ambition om at gøre Aarhus til en god by for alle at bo i. Nu skal vi finde den endelige form for vores kommende samarbejde,” siger hun.

Et tættere og mere direkte samarbejde med boligorganisationerne betyder, at indsatser kan koordineres hurtigere og mere målrettet – og i højere grad tilpasses lokale behov i de enkelte boligområder.

Som led i omlægningen etableres et koordineringsteam af boligdirektører, der får ansvar for den løbende dialog og udvikling af samarbejdet med kommunen.

Landsbyggefondens rolle

Landsbyggefonden støtter boligsociale indsatser i udsatte almene boligområder.

Boligorganisationer i udsatte boligområder kan i samarbejde med kommunen ansøge Landsbyggefonden om støtte. Støtten gives typisk til fire-årige helhedsplaner, som adresserer og forebygger sociale udfordringer indenfor en række sammenhængende indsatsområder.

En del af midlerne går bl.a. til indsatser som økonomisk rådgivning, beskæftigelse, uddannelsesstøtte, tryghed og styrkelse af fællesskaber.

Om skribenten

Anja Andersen 02823
Anja Robstrup Andersen

Anja Andersen er journalist og skriver om drift, byggeri, renoveringer, personportrætter og livet i landets almene boligafdelinger.

Seneste Artikel

Det Boligsociale Fællessekretariat lukker: ”Det her er ikke en nedprioritering”

Anja Andersen er journalist og skriver om drift, byggeri, renoveringer, personportrætter og livet i landets almene boligafdelinger.

Seneste Artikel

Det Boligsociale Fællessekretariat lukker: ”Det her er ikke en nedprioritering”

Fik du

læst disse?

Oversigt Kbh BL-direktør: Der er brug for tryghed om ejendomsvurderingerne
Notech Ude Ålegræs i vinduerne: Beboere får bæredygtig isolering
Stinewadskaermunch01 Stine bygger bro og får flere udsatte børn og unge ind i foreningslivet
BL 04994 Ny BL-rapport: Flere vil bidrage til fællesskabet, men ved ikke hvordan
DSF9561 Ny hjemløsereform skal afskaffe langvarig hjemløshed
Se alle artikler ( 5)

0

Læseliste